Forum eportal / Strona: omnie.php
proszę zamieszczać linki fotki itp.
gotowe materiały będę wklejał do wersji głównej.
ps. odnoszę wrażenie ,że to jest potrzebne tylko mnie i Krzysztofowi30 ,a reszta towarzycha ? [/b]
Rewolwery sprzed 1850 roku
Tak więc mamy możliwość kupowania i posiadania bez żadnych policyjnych formalności replik broni wytworzonej przed 1850 rokiem. Zostawmy na boku rozważania o sensie lub bezsensie takiego zapisu, prawo jest prawem - i obowiązuje w takiej właśnie formie...
W połowie XIX wieku istniała już i strzelała broń odtylcowa, wielostrzałowa, powtarzalna, napędowa, broń na naboje zespolone itp. itd. Dzisiaj ograniczymy się do broni na naboje niescalone, odprzodowej - czyli ładowanej od wylotu lufy, osobno prochem i ołowianą kulą. Co zatem wolno „replikować"?
(fot. Militaria.pl)
W przypadku jednostrzałowych pistoletów czy karabinów problemu w zasadzie nie ma. Z praktycznego punktu widzenia to. czy mają one zamek kapiszonowy, skałkowy, a już szczególnie kołowy czy lontowy, czy mają dłuższą czy krótszą lufę albo taką lub inną formę osady - nie ma wpływu na ich walory użytkowe z punktu widzenia, że tak powiem, policyjnego. Z każdej takiej broni można oddać jeden mocno dymiący strzał. po czym wymagać będzie ona od użytkownika wielu czynności, zanim zadymi ponownie. Do połowy XIX wieku nie można mówić o produkcji seryjnej w dzisiejszym tego słowa rozumieniu. Broń była produktem warsztatów rzemieślniczych, raczej niewielkich, choć często zgrupowanych w jakimś ośrodku przemysłowym. Wszystkie one ponadto podlegały presji aktualnej mody, ale dbały o zachowanie indywidualnych cech wyróżniających ich produkty - dla każdego rusznikarza produkowana przez niego broń była najlepsza na świecie. Okoliczności te sprawiają, że każda współcześnie wytwarzana odprzodowa jednostrzałówka ma jakiegoś protoplastę, do którego można bez trudu dopasować stosowną legendę. W tym sensie kapiszonowe pistolety pojedynkowe z końca XIX wieku są replikami pistoletów pół wieku wcześniejszych, od których różnią się jedynie ornamentami. Kopia kopii jest oczywiście odleglejsza od oryginału w czasie i przestrzeni, ale przecież niekoniecznie mniej wierna - może być odwrotnie, gd współczesny kopista jako cel nadrzędny postawi sobie odtworzenie XVlI-wiecznego oryginału, mając jako wzór jego XVIII -wieczną replikę. Na pewno zaś broń tak będzie bezpieczniejsza w użytkowaniu o oryginału, gdyż dzisiejsze materiały na głowę biją wszystko, co w tej dziedzinie miał do zaproponowania przeszłe wieki. Hobbiści zainteresowani bronią jednostrzałową problemów raczej więc mieć nie będą. W programie produkcji współczesnych zakładów robiących repliki starej broni są chyb wszystkie odmiany wojskowych karabinów skałkowych i kapiszonowych, krocie i pistoletów wszelkich typów, nawet sztucer myśliwskie i strzelby śrutowe.
Nieco inaczej ma się sprawa z bronią wielostrzałowa. Na pierwszy ogień weźmy system rewolwerowy, jako najlepiej sprawdzony i w zasadzie jedyny, który przetrwa próbę czasu. Przed rokiem 1850 wytwarza no wiele typów takiej broni, z którą przyjdzie nam się, nolens volens, dzięki kaprysowi ustawodawcy bliżej zapoznać. A jest si czym pobawić! Pomijam celowo takie rodzynki, jak rewolwery skałkowe, na przykład konstrukcji Annellego z początku XVIII wieku czy bardziej znany konstrukcji Colliera z 1818 roku, bo nawet zrobione współcześnie, z nowoczesnych materiałów, będą tylko (trudno) strzelającą ciekawostką. Skoncentrujmy się na modelach kapiszonowych, wśród których do 1850 roku w zasadzie niepodzielnie panowały wyroby pułkownika Samuela Colta.
Oto rewolwery kapiszonowe Colta, wytwarzane przed 1850 rokiem: model Paterson, 1836 r. modele pochodne: Texas, Ehlers, Baby Paterson - lata 40. XIX w. model Whitneywille-Walker, 1847 r. model Dragon No.l, 1848 r. model Baby Dragon (kieszonkowy), 1847 r., model Army Dragon No.2, 1849 r. model Pocket (kieszonkowy), 1849 r. model Wells-Fargo, 1849 r. europejskie kopie wczesnych rewolwerów Colta, np. austriacki rewolwer z Innsbrucka, 1849 r.
(fot. Militaria.pl)
A teraz drodzy Czytelnicy, mam dla Was niespodziankę. Najsłynniejszy chyba rewolwer kapiszonowy, Colt model Navy z 1851 roku, większość z Was prawdopodobnie spisała na straty, zastanawiając się, dlaczego ci cholerni Amerykanie nie mogli wyprodukować go rok wcześniej. Otóż nie tylko mogli - ale także wyprodukowali! Zapomina się bowiem zbyt łatwo o różnicy między cywilnym modelem (często oznaczanym rokiem wprowadzenia do produkcji - patrz Colt 4odel 1902), a wzorem wojskowym. Colt Navy jest rewolwerem najbardziej znanym z zastosowania wojskowego, a w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych przyjęto go pod oznaczeniem M1851, czyli „wzór 1851". Wzór to data przyjęcia do uzbrojenia - i jak w przypadku wielu typów broni, niewiele ma wspólnego z rzeczywistą datą skonstruowania czy nawet rozpoczęcia produkcji. W rzeczywistości bowiem rewolwer ten skonstruowano w tym samym roku 1847, w którym powstał Baby Dragoon, prekursor 1849 Pocket Model. Jak pisze, opierając się na materiałach archiwalnych L.R. Wilson, autor fundamentalnego dzieła o historii fabryki Colta („Colt: Ań American Legend") jeszcze przed przyjęciem do uzbrojenia Marynarki w roku 1851 zakłady w Hartford produkowały i sprzedawały na rynek cywilny rewolwer Colt Navy - tylko wtedy nosił on samą nazwę, bez oznaczenia wzoru, nadanego później. Zresztą proszę spojrzeć na przedstawianą obok austriacką kopie Colta, rewolwer z Insbrucka z roku 1849 - przecież to kopia właśnie modelu Navy! Trudno przypuszczać, aby w dalekiej Europie kopiowano rewolwer, który jeszcze nie wszedł do produkcji. A wiec każdy użytkownik repliki Colta Navy może twierdzić, że przedstawia ona właśnie jeden z takich wczesnych, cywilnych rewolwerów.
Rewolwery wiązkowe, tak zwane „pieprzniczki", nie przyjęły się szerzej wyparte przez klasyczne rewolwery bębnowe, ale że w pierwszej połowie XIX wieku były popularne, mogą zatem stanowić ciekawą alternatywę dla hobbystów. Ponadto w Europie przez pewien, choć krótki czas wytwarzano i używano tak zwane rewolwery przejściowe, których konstruktorzy próbowali połączyć koncepcje jednolufowego rewolweru z bębenkiem nabojowym z mechanizmem typowym dla pieprzniczki. Taką broń robiono głównie w Anglii, nie przyjęła się i szybko popadła w zapomnienie, gdyż udanie łączyła wady obydwu koncepcji. Ale jeszcze wiele lat pieprzniczki były chętnie używane przez cywilnych właścicieli, głównie z powodu niskiej ceny, choć w wojsku panowały rewolwery klasyczne. Oto kilka przykładów „rewolwerów inaczej":
system Marietta, Belgia, Francja 1837 r.
system Coopera, Anglia ok. 1840 r.
system Allen & Thurber, USA ok. 1845 r.
system Cogswella, Anglia 1849 r. rewolwer przejściowy T. K. Bakera, Anglia, po 1845 r.
Miłośnicy broni długiej mogą się zaopatrzyć w któryś z rewolwerowych karabinków Colta - zarówno model Paterson jak i Dragon miały takie „długie" wersje, z kolbą. Niestety, najbardziej znany sztucer rewolwerowy powstał na bazie Colta model Sidehammer konstrukcji Roota, około roku 1857, czyli jak dla nas trochę za późno. Nie on jeden. Zarówno rewolwery Remingtona, Smitha i Wessona, Adamsa i innych systemów europejskich, jak również najdoskonalszy rewolwer odprzodowy Colta, model Army z roku 1860, wymagają w naszym kraju pozwolenia na broń. Trzeba jakoś' z tym żyć dalej. Albo postarać się o pozwolenie...
Jeszcze uwaga dotycząca kalibrów broni odprzodowej, w kontekście używania do strzelania z replik odprzodowych pocisków ołowianych do współczesnej broni sportowej. W zasadzie bez problemu można stosować niezbyt długie pociski tępołukowe (LRN) i typu Semi Wad Cutter (SWC), pamiętając wszakże o pewnej zależności. Ze względu na inny sposób określania kalibru broni, liczbowe wartości kalibrów broni dawnej nie odpowiadają współczesnym, są od nich trochę mniejsze. O tej sprawie, oraz o tak zwanej poprawce Gorłowa, będziemy jeszcze w pisać. Na razie pamiętajcie, że do broni kalibru .44 można stosować pociski od nabojów .45 ACP i .45 Long Colt, do broni kalibru .36 można stosować pociski do nabojów .38 Special, zaś do broni kalibru .31 można stosować pociski od nabojów .32 Browning i .32 S&W, chociaż trudno kupić pociski w wersji LRN, czyli ołowiane tępołukowe, bez płaszcza. Strzelanie z broni odprzodowej pociskami tarczowymi typu Wad Cutter raczej odradzam. Mają one wydłużony kształt oraz specjalnie ukształtowane wydrążenie w dolnej części, które ulega odkształceniu przy strzale i uszczelnia lufę zapobiegając przedmuchom gazów prochowych przed pocisk, jednocześnie poprawiając jego stabilizację. Wszystko to nie będzie dobrze działało z gwintem o dawnym zarysie. Poza tym pocisk WC może się zdeformować podczas ładowania, jest zbyt delikatny
http://militaria.wp.pl/ka...ml?ticaid=14232
Strzał 2/2004
Strzał
http://www.google.com/pat...+Sharps#PPP2,M1
http://www.ushist.com/
założyłem osobny temat w wersji roboczej
proszę zamieszczać linki fotki itp.
gotowe materiały będę wklejał do wersji głównej.
ps. odnoszę wrażenie ,że to jest potrzebne tylko mnie i Krzysztofowi30 ,a reszta towarzycha ? [/b]
Nieprawda. Potrzebne - deklarowałem w Borowicy chęć przystąpienia do Szacownego Towarzystwa. Tylko, że jestem teraz bardzo zaganiany (nie pamiętam, czy kiedyś było inaczej ), więc się mało udzielam na forum.
Mało piszę, ale często zaglądam i czytam, co się dzieje.
Pozdrowienia!
http://sammellust.tiroler...ekte/1975b.html
http://www.floridareenact...m/revolvers.htm
http://bron1.pl/?load=bron&id=2144
http://www.wcc.at/waffen/index.php3
http://www.feuerwaffen.ch/geschichte.htm
Ardesa http://www.ardesa.com/avancarga/ale/contacto.php
Hege http://www.hege-arms.com
Uberti http://www.uberti.com/fir...r-revolvers.tpl
Dixie http://www.dixiegun.com
Davide Pedersoli http://www.davide-pederso...lt.aspx?lang=de
Lothar Walther -lufy http://www.lothar-walther.de/html/43.php
Derringer http://www.derringer.de , http://www.amderringer.com
Armi Sport http://www.armisport.com/eng/menuAS.asp
Taylors http://www.taylorsfirearm...blackpowder.tpl
Pietta http://www.pietta.it/index_2.htm
Palmetto http://www.palmettoarms.com
Euroarms http://www.euroarms.net
I.A.B http://www.iabarms.com
Różni producenci http://www.earmi.it/armi/database/indirizzi.htm , http://www.traditionsmuzzle.com
Navy Arms Company http://www.navyarms.com
Artax http://www.artax.net
Antonio Zoli http://www.zoli.it
http://www.vvnw.nl/history.pdf
Patent: December 25, 1849
http://www.fotosik.pl/pok...03f687fb18.html
http://www.fotosik.pl/pok...686174e662.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_kammerlader
http://www.svartkrutt.net/kamladr.php
http://80.249.4.109/user/MY/okejos/
http://www.derringer.de/repro226.htm
http://www.shilohrifle.com/
http://www.middlesexvillagetrading.com/PDOG.shtml
http://www.euroarms.net/Avancarica/AVHTM/MS331.htm
http://www.radicaebaionet...ncaster_577.htm