Forum eportal / Strona: omnie.php
Spotkanie nurków technicznych czeskich
W weekend 5-7 marca.
W Libercu (niedaleko granicy polsko-niemiecko-czeskiej, 5 godzin jazdy z Krakowa).
Program: du¿o o wrakach, trochê o jaskiniach, sporo o dekompresji i chorobie dekompresyjnej..
Wszystko tutaj
Ja osobi¶cie siê wybieram na 100%.
Je¶li kto¶ zainteresowany to mo¿na wspólnie autkiem jechaæ
Rozumiem, ¿e prezentacje s± tylko w sobotê? Który pakiet wybierasz - "Talks package" czy co¶ z zakwaterowaniem? Wiadomo w jakich zakresach godzinowych toto jest?
Serdecznie pozdrawiam.
hmm..
nie wiem w jakich godzinach, ale mogê napisaæ i spytaæ..
ja wybieram chyba pakiet od pi±tku do niedzieli, oczywi¶cie ten tañszy, w hostelu - oko³o 300z³. "Talks package" to oko³o 200z³ a jest tam tylko wy¿ywienie na sobotê i program sobotni.
a takie spotkanie to przecie¿ nie tylko konferencja, ale i mo¿liwo¶æ nawi±zania nowych kontaktów nurkowych oraz dobra zabawa.. dlatego wolê zostaæ do niedzieli oraz...
...przyjechaæ w pi±tek, nawet w nocy, ale potem siê wyspaæ przed prezentacjami a nie dojechaæ wymordowana na sobotni poranek i dopiero algorytmy Wienkego musia³y mnie budziæ (na Baltictech)
A w jakim jêzyku te prezentacje? Jakie¶ t³umaczenie? Bo ja wbrew pozorom (¿e niby taki podobny) czeski s³abo rozumiem.
Serdecznie pozdrawiam.
najlepsze ¿e Menu ju¿ podali tylko tej herbaty co¶ ma³o, 100 ml
ech Ci czesi
/koniec off-topu /
A w jakim jêzyku te prezentacje? Jakie¶ t³umaczenie?
no có¿.. mia³am siê nie chwaliæ, (choæ nie wiadomo czy bêdzie czym)
ale ja to ci t³umaczenie mam czyniæ.. przynajmniej czê¶ciowo.
czê¶ciowo kto¶ jeszcze - tzn. z czeskiego na polski.
bêdzie te¿ t³umaczenie na angielski, wiêc ka¿dy znajdzie jaki¶ jêzyk, w którym to pos³uchaæ bêdzie móg³..
najlepsze ¿e Menu ju¿ podali
noo.. te¿ mi siê podoba³o.
ale jak kto¶ miêsa nie wcina to g³odówa go czeka
tylko tej herbaty co¶ ma³o, 100 ml
ech Ci czesi
Silvo Peknik ju¿ na Baltictechu zapowiada³, ¿e bêdzie co innego do picia.
Serdecznie pozdrawiam.
pisa³am ju¿ ten tekst gdzie indziej, ale relacjê zdaæ mia³am tutaj, co niniejszym czyniê:
Liberec w mro¼nie s³onecznej po¶wiacie b³yszcza³ jak z niego odje¿d¿ali¶my..
szkoda ¿e weekendy s± tylko w weekendy i nie trwaj± kilkana¶cie dni, by wracaj±c z Czech do Krakowa móc odwiedziæ kamienio³omy niemieckie, dziury ¶l±skie, wraki ba³tyckie oraz wraki na Scapa Flow..
wtedy mo¿na by spokojnie s³uchaæ, ogl±daæ i nie tylko marzyæ i planowaæ, ale zrealizowaæ sobie konkretne nury, bo.. jak zwykle spotkanie nurków zachêci³o do nurkowania, mimo, tego ¿e:
s³owacki nurek i lekarz Michal Palkoviè opowiada³ o wynikach swoich badañ i pokazywa³ co ciekawego ¿yje w rebreatherach, zw³aszcza w ustnikach, oraz jak nale¿y siê tego pozbyæ, w³a¶ciwie najlepsze okaza³y siê byæ preparaty z chlorem, mimo jego uszkadzaj±cego dzia³ania oraz czyszczenie rêczne - szczoteczk±. znaczenie ma ponoæ regularno¶æ i dba³o¶æ, jak ju¿ raz pozwoli siê fioletowemu "ko¿uchowi" narosn±æ, nie tak ³atwo jest go porz±dnie usun±æ...
inny lekarz, David Skoumal omówi³ w expresowym skrócie, ale bardzo konkretnie kwintesencjê wszystkich postaci choroby dekompresyjnej, wspominaj±c te¿ rzadsze jej typy oraz podkre¶li³ znaczenie terapii tlenem, hiperbarycznej oraz tlenem w ¶rodowisku hiperbarycznym, omówi³ on szczegó³owo, co to daje i ¿e jest w³a¶ciwie kluczem do sukcesu. odpowiednia seria sprê¿eñ istotna jest zw³aszcza, gdy pacjent trafia po pewnym czasie do komory, poniewa¿ je¶li trafia natychmiast, leczy siê go obserwuj±c ustêpowanie objawów i nie jest to a¿ tak skomplikowane, jak ca³y cykl w przypadku opó¼nionego zg³oszenia siê na leczenie. wspomniane te¿ zosta³y dodatkowe sposoby leczenia, s³ynna aspiryna "raczej tak", sterydy zdecydowanie nie.
o komorach te¿ prawi³ nieco Oldøich Luk±, przedstawiaj±cy historiê nurkowania w Czechach, by³o tam te¿ nawet nieco Polski, zdjêcia z naszych "Retronurków" KDP, trochê o naszych komorach i tym, ¿e wojsko polskie ca³kiem konkretne nury robi³o ju¿ jaki¶ czas temu. poza tym przera¿enie budzi³o zdjêcie jednej mini komory w której pewien nurek spêdzi³ 3 dni!
o tlenie dla odmiany, ale z innego pktu widzenia mówi³ Zdenìk Kalista, chodzi³o o nape³nianie butli tlenem i zwi±zane z tym ró¿nice w nazwie "tlen medyczny", "tlen techniczny" czy te¿ "gaz do oddychania" czyli co¶ 'lepszego' od tlenu tech, ale gorszego od med..
generalnie ró¿nice s± g³ównie w cenie oraz w tym, ¿e medycznym nie nape³nimy swoich butli.
do nurkowania zachêca³y natomiast filmiki EKPP pokazane przez JP Bressera, który równie¿ przedstawi³ filozofiê GUE i zasady DIR na kiku ciekawych slajdach oraz opowiedzia³ nieco o kursie Fundamentals poprowadzonym w Czechach dla dwóch S³owaków, jeden z nich opisa³ to ciekawe 4 dniowe do¶wiadczenie a JP powiedzia³, ¿e i dla niego by³o to do¶æ ciekawe, bo przed nurem musieli r±baæ lód na akwenie - zgodnie ze standardami kurs taki nie mo¿e siê odbywaæ pod lodem, na szczê¶cie lodu nie by³o wiele, takie martini z lodem powsta³o
do zastanowienia natomiast pobudzi³a prezentacja Paw³a Porêby, który mówi³ o metodach planowania dekompresji w locie, o parametrach wa¿nych do takiego planowania, ¶redniej g³êboko¶ci, g³êboko¶ci maksymalnej, wp³ywie wykonywanego profilu na przesycenia koñcowe. a tak¿e wp³ywie rozdzia³u czasu na przystankach - krzywa S, krzywa eksponencjalna, liniowa i inne..
liczne wykresy umo¿liwia³y "zobaczenie naocznie" jak wygl±daj± przesycenia w takim, b±d¼ innym przypadku.
zosta³a te¿ przedstawiona metoda NOF, nowa metoda planowania w locie z któr± siê mo¿na zapoznaæ na stronie autora: http://nurkowanie.nekton.com.pl/zbiory_1/NOF.pdf
w pierwszym momencie do¶æ skomplikowana, ale po przeczytaniu ze zrozumieniem trzy krotnym staje siê do¶æ uniwersaln± alternatyw± dla innych metod planowania w locie
polskim akcentem by³ te¿ filmik z Graf Zeppelina autorstwa nurkuj±cego tam Czecha - Jana Ziliny, dokumentuj±cy odwiedzenie przez nasz± rodzim± ekipê ba³tycko-wrakow± tego niesamowitego wraku.
filmiki i zdjêcia wraków przedstawili te¿ John Thornton oraz Thomas Easop - nurkuj±cy na przepiêknych wrakach Scapa Flow, gdzie wizura zawsze rewelacyjna (ale najlepiej ponoæ jesieni±), pr±dów prawie nie ma a temperatura wody znacznie wy¿sza od naszych ba³tyckich wód...
spotkanie by³o w do¶æ kameralnym gronie, w porównaniu np. do rozrastaj±cej siê Baltictech, co mnie jednak osobi¶cie do¶æ ucieszy³o, gdy¿ by³a okazja by porozmawiaæ ze wszystkimi, z którymi siê mia³o ochotê, choæ czasu by³o nie wiele, bo ju¿ w niedzielê rano zaczêli¶my siê rozje¿d¿aæ..
by³y plany nurkowe, ale trochê szlak je trafi³, bo komu¶ tam nie wysech³ ocieplacz, innemu partnur nie wyzdrowia³ a mój sprzêt siê rozkawa³kowa³ i ka¿dy element siedzi w innym miejscu.
mimo wszystko - warto by³o!
zdecydowanie.
a najbli¿szy weekend - nuuury!
no chyba ¿e Warszawa i Targi Nurkowe, tylko... jak s³usznie zauwa¿y³ te_pe: które?