ďťż

Forum eportal / Strona: omnie.php

photo

Ustaliliśmy wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu nurkowego na safari południowe St' John's. Wylot Katowice 13.03.08 powrót 20.03.08. Nurkujemy z łodzi Safy Mar.
Plan wyjazdu: po wylądowaniu z Hurgadzie przejeżdżamy autokarem do portu w Safadze lub Marsa Alam od 140 do 300km. Wsiadamy na łódź, kwaterujemy ( kajuty dwuosobowe z łazienkami). A później to już sami wiecie, nurkowanie, nurkowanie i tak 4 do 5 razy dziennie. W przerwach między nurkowaniami 3 posiłki. Żeby rozwiać wątpliwości i obawy łódź jest znacznych rozmiarów, więc o bujaniu raczej nie mam mowy. Pogoda w tym okresie powinna być super. Opis miejsc nurkowych dodam w najbliższej przyszłości.
Co do formalności.
Na łodzi są 22 miejsca dla osób nurkujących nasza pula to troszkę ponad połowa resztę miejsc ma Mares. Nie muszę mówić, że kto pierwszy ten lepszy.

Co do reszty pytań?
Tak ja też jadę.

Jeżeli chcecie zobaczyć zdjęcia łodzi lub dowiedzieć się o szczegółach wyjazdu
mój mail g.baliga@interia.pl, tel. 512118587

Dane techniczne łodzi :

Klasa: Luxory
Data budowy: styczeń 2005
Ilość pasażerów: 24
Ilość kabin: 12 kabin dwuosobowych (każda z łazienką i WC)
Ilość pokładów: 4 (dwa słoneczne)
klimatyzacja: tak (salon, kabiny)
Długość: 34m Szerokość: 8m
Silniki: 2 x Caterpillar 650 KM
Generatory prądotwórcze: 2 X 60KW + 1 x 22 KW
Nawigacja: radar, GPS MAP, Sonar, Komapas, Echo Sonda: GRC
Komunikacja: radio Marine VHF, telefon satelitarny
Woda: 20 ton
Paliwo: 12 ton
Tlen: 2 x 40l, zestaw tlenowy w pontonie
Ponton: 2 x Zodiac 5m (8 nurków), silnik 25 HP
Nitroks: tak


Już wam zazdroszczę!
Czy beda jakies szczegoly odnosnie wczesniejszego wyjazdu w lutym lacznie z finansami.

Pozdr

Ustaliliśmy wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu nurkowego na safari południowe St' John's.
Safari południowe to Rocky Island, Zabargad Island, Ras Banas, Shaab Masur i Dolphin Reef, Może też Dedalus Reef. Nie wiem jak się ma to do St. Johns, bo nie mam tego w przewodniku, ale one są chyba jeszcze bardziej na południe. Zaokrętowanie Grzesiu chyba raczej w Marsaalam, bo z Safagi chyba o jakieś 180 mil płynięcia za dużo. Poza tym Zabargad i tamte rafy są naprawdę fajne, bo w sumie niewielu nurków tam bywa (w porównaniu do innych rewirów).
Ważne by cena 3500 się nie zmieniła w górę.


Abu Galawa Small

Dwie większe rafy oraz kilka otaczających je koralowych ergów wyrastających z piaszczystego dna na głębokości 15-20m. Nurkowanie prowadzimy od strony południowej poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po 5 minutach docieramy do porośniętego koralami wraku jachtu leżącego na głębokości 12 m. Wewnątrz jachtu ławice ryb szklistych (glass fish). Po okrążeniu pierwszej z raf wpływamy do przesmyku pomiędzy rafą I i II.

Początkowo szeroki przesmyk zwęża się do szerokości 2 metrów tworząc malowniczy wąwóz. Uwagę przykuwają wspaniałe formacje korali porites opadające kilkumetrowymi kaskadami.

Habili Ali

Ta piękna rafa o długość ok. 350m, szerokość 50-60m, leży na północnej krawędzi grupy Saint John's i rozciąga się w osi wschód - zachód. Wierzchołek rafy położony jest na głębokości 4m pod powierzchnią wody, co powoduje, że przy gorszej pogodzie występują tu problemy z kotwiczeniem - rafa nie stanowi dobrej ochrony przed falami. Na wschodnim końcu rafy ściany opadają pionowo do głębokości ok. 60m, a następnie przechodzą w stromo schodzący stok. W środkowej części północnej ściany spotykamy potężne kolonie gorgoni, rozwijające się na głębokości 30-50m. Ściana posiada dużo zagłębień i przewieszeń. Na koronie rafy bardzo bogate życie.

Możliwość spotkania: ryb papuzich, napoleonów, skrzydlic, tuńczyków, barakud, rekinów oraz skalarów i igliczni.

Dangerous Reef

Średniej wielkości rafa, o średnicy ok. 150 m. Od strony zachodniej, przy kotwicowisku piękne ogrody koralowe ciągnące się aż za południowo-zachodni narożnik rafy. Rafa opada do głębokości 18-20m. Od strony południowej dno na głębokości 30m, ściana bogata w rozpadliny i iglice. Na piaszczystym dnie występują licznie koralowe pinakle porośnięte koloniami żółtych milepor. Od strony zachodniej można wpłynąć (kilka wejść) na głębokości 10m do ciągu korytarzy o długości ok. 50m, rozwidlających się w ślepe odgałęzienia. Korytarze piaszczyste dno na przemian zwężają się i rozszerzają. Ze ścian sterczą gęsto korale "druty". Przy koralowym pinaklu, przed wejściem do tunelu, znajduje się niewielkie skupisko ukwiałów - "anemon city" (10-15 sztuk) wokół których uwijają się stada błazenków. Na nurkowaniach nocnych spotykamy śpiące humphead parott fish , rekiny rafowe, mureny, hiszpańskie tancerki i nadymki. W ciągu dnia - żółwie.

Gotta Small

Cokół rafowy o średnicy ok. 150m. Płyniemy przy pionowej, południowo-zachodniej ścianie pełnej nawisów, pęknięć i małych grot. W części północno-wschodniej na głębokości 35-40m rozpościera się kilka rzędów potężnych gorgoni. Północno- wschodnia część porośnięta twardymi, talerzowatymi koralami. Od strony wschodniej piękne kolonie niewielkich koralowców miękkich, dużo wiewiórczaków, fistulnic, przy powierzchni, pod nawisami kolonie korali miękkich. Opłynięcie całości wymaga ok. 45-50 minut. Spotkanie z rekinem białopłetwym, niewielką ławicą barakud, napoleonem, murenami.

Small Habili

Położona na wschód od Small Gotta (2,5km). Jedna z najmniejszych i najbardziej imponujących raf w rejonie Saint John's. Sięgający głębokości 4m wierzchołek "ściętego stożka" wyrastającego z głębokości 70-80m, jest bogato porośnięty koloniami koralowców. Przymocowana na stałe lina kotwiczna umożliwia wykonanie przystanku bezpieczeństwa w często występującym przy powierzchni prądzie. Ściany rafy są bogato porośnięte koralami miękkimi i madreporowymi. Jej rozmiary pozwalają na trzy-cztero krotne opłynięcie formacji w ciągu jednego nurkowania. Duża koncentracja ryb i koralowców plasują to miejsce w czołówce raf St. John's.

Um el Khararim (Matka Dziur)

Jedna z najpiękniejszych raf dalekiego południa Morza Czerwonego. Zbudowana w kształcie półksiężyca, którego południowo zachodnia część pocięta jest labiryntem korytarzy i spękań. Wewnątrz atolu znajdujemy wspaniałe ogrody koralowe, podzielone mniejszymi i większymi piaszczystymi lagunami. Cztery duże korytarze prowadzące do wnętrza ogrodów tworzą malowniczy system wąwozów. Sufit zamyka się nad głowami i otwiera, pozostawiając szczeliny o szerokości 0,5 - 1,5m. Południowo-wschodnią ścianę rafy patrolują dwa potężne napoleony. Północno-wschodnia część zamknięta jest pinaklami koralowymi. Przez główny masyw rafy prowadzi kręty labirynt, który powinno przepływać się w towarzystwie przewodnika. Wąski korytarz o dł. 250m. wyprowadza nas na południowo-zachodnią stronę rafy, gdzie rozciągają się piękne ogrody koralowe opadające do 20m. Wracając możemy znowu wpłynąć do korytarza ścinającego południowy narożnik.

Cave Reef

Podłużna rafa o długości przeszło 300 m, położona w odległości 1,5 km od Um el Khararim. Nurkujemy z pontonu przy południowo-zachodniej stronie rafy, płynąc początkowo wzdłuż ściany opadającej do głębokości 25 m, a następnie wśród koralowych ogrodów i ergów. Dopływając do południowego narożnika rafy wpływamy do krótkiego, malowniczego ciągu korytarzy wyprowadzającego nas do laguny, przy której kotwiczy łódź. Przed wejściem do korytarza rozwija się kolonia ukwiałów z zamieszkującymi je błazenkami.

Sarnaka

Wyspa Sarnaka leżąca na południe od grupy Fury Shoal jest typowym miejscem nocnego postoju dla łodzi safari podróżujących na, lub z rejonu St. Johns. Wyspa powstała przez wypiętrzenie rafy. Wędrując pomiędzy skałami, na każdym kroku napotykamy ślady wskazujące na ich pochodzenie: muszle, kolonie korali madreporowych, gorgonie. Nurkowanie nocne prowadzimy po południowej stronie wyspy.

Rafa jest na dużych odcinkach martwa, a żywe kolonie korali mozemy spotkać głównie przy jej koronie.

Claudia

Interesujaca rafa na południo-wym skraju Fury Shoal, pocięta systemem szerokich korytarzy i komnat, do których wejścia prowadzą od strony kotwicowiska. Przy zachodniej stronie rafy rozciągają się piękne ogrody koralowe. W sąsiedztwie łodzi spotykamy napoleony i ławice żółtych heniochusów.

Abu Galawa Big

Duża rafa w kształcie półksiężyca oraz kilka mniejszych cokołów rafowych przy jej zachodniej krawędzi. Przy ścianie większego z cokołów, z dziobem sięgającym powierzchni wody, leży wrak trzydziestometrowego parowca, którego pokład porastają dorodne kolonie korali. Wpływając do wnętrza możemy zobaczyć kocioł, maszynę parową i wał napędowy.

Na stoku rafy, na głebokości 15 metrów leży prawie dwumetrowa kotwica, połączona łańcuchem z dziobem statku. Przejrzystość wody nie przekracza piętnastu metrów. Podczas nurkowania nocnego spotykamy: papugoryby, nadymki, wiewiórczaki, a na wierzchołkach koralowych ergów liliowce i wężowidła kędzierzawce.

Shab Haman

Niewielki zespół raf, położonych półtorej godziny drogi od Hamaty. Nurkowanie rozpoczyna się od niewielkiej rafy leżącej bezpośrednio za największą, wysunięta na pd-wsch. rafą tego skupiska. Po przepłynięciu 100 metrów wpływamy w cieśninę pomiędzy rafami. Dominującym elementem tego krajobrazu są potężne, obłe kolonie koralowców, wokół których uwijają się setki niewielkich anthiasów . Ten obszar widziany od strony południowej wywiera spektakularne wrażenie. Na łachach piasku za przewężeniem spotykamy płaszczki, strzępiele i rogatnice. Rafa ma zmienny charakter. Fragmenty kipiące życiem przeplatają się z odcinkami koralowego rumoszu przypominającego sterty pogruchotanych kości. Niewysokie pinakle koralowe, wyrastające wokół rafy sa gęsto porośnięte mileporami i przybieraję fantastyczne kształty. W odległości 60 metrów na wschód od rafy znajduje się potężna kolumna koralowa, wokół której unoszą się ławice anthiasów .
Mała zmiana wylot z Warszawy w godzinach rannych (koło 8:30)
Z Katowic odloty są tylko w godzinach popołudniowych więc nie ma co tracić czasu.
Będę potrzebował następujące dane od osób jadących na safari: imię nazwisko, adres korespondencyjny, data urodzenia, stopień nurkowy, numer tel. oraz skan paszportu ( pierwsza strona ze zdjęciem). Jeżeli ktoś nie może tego zrobić zapraszam do Kraba. Dane można wysyłać na g.baliga@interia.pl. Ostateczny termin na dokonanie WSZELKICH formalności 29 LUTY.
W jakiej organizacji mamy ubezpieczenie? Czy w DAN?
Do naszego wyjazdu pozostało kilka dni. Poniżej przesyłam najważniejsze
informacje dotyczące wyjazdu:

1. WYLOT:
Wyjazd busem z pod Kraba kto nie jedzie lub ma inny transport chyba już wie.

Warszawa dnia 13 marca: 08:55 (14:25 HRG) - zbiórka 07:00 w hali
odlotów (pod modelem szybowca).
Powrót: 21 marca, Hurghada 02:35 (06:30 WAW).

2. BILETY LOTNICZE :

Bilety rozda Państwu przedstawiciel naszej firmy na lotnisku. Czyli JA

3. Lecimy liniami Central Wings - limit kilogramów na bagaż główny
to 18 kg, podręczny 5kg. (wszystkie ciężkie rzeczy do podręcznego bo go nie ważą)

4. Istnieje możliwość wykupienia tzw. "bagażu nurkowego" - 300 zł w
obie strony (płatne na lotnisku), limit takiego bagażu to 15kg
(kilogram "zwykłego" nadbagażu kosztuje 20zł).

5. SPRZĘT NURKOWY:
KTO NIE MA TO Z KRABA
Na łodzi czekają butle aluminiowe 12l (jednozaworowe) oraz
balast. Taśmy do pasów balastowych należy zabrać ze sobą (na łodzi jest
wyłącznie pula rezerwowa), pozostały sprzęt nurkowy zabieramy z Polski.
Butle 15l lub twinset można wypożyczyć za dodatkową opłatą:
-butla 15l - 30 EUR/tydzień
-twinset - 60 EUR/tydzień.
-pianka - sugerowana jest pianka 5-6mm + ocieplacz (woda ma temperaturę
ok. 22oC)
-ze względu na to, że wykonujemy dużą liczbę nurkowań, każda osoba musi
mieć indywidualny komputer nurkowy lub(w wersji minimalnej) wskaźnik
czasu i głębokości.
- każda osoba musi mieć boję sygnalizacyjną typu "cygaro".
- pamiętając o znacznym dystansie dzielącym nas od lądu, należy zabrać
drobiazgi serwisowe do swojego sprzętu. Zapasowy pasek do maski, pasek
do płetwy, podstawowe o-ringi do automatu oddechowego.
- latarka (w planie mamy 3-4 nurkowań nocnych)

6. LEKARSTWA:
Na łodzi znajduje się dobrze wyposażona apteczka, prosimy jednak o
zaopatrzenie się w podstawowe lekarstwa związane z typowymi
dolegliwościami nurkowymi: problemy z uszami, zatokami (Ibuprom Zatoki,
Otinum, wapno, rutinoskorbin). Zapas środków łagodzących objawy choroby
morskiej jest na pokładzie. Dobrze jest pamiętać o zestawie witaminowym
do rozpuszczenia w wodzie zapobiegającym demineralizacji (np. Plusz
Active).

7. DOKUMENTY, DOPŁATY:

Proszę pamiętać o zabraniu:
- paszportu
- licencji nurkowej
- certyfikatu nitroxowego dla osób planujących stosowanie tego czynnika
- logbooka
- ubezpieczenia nurkowego(jeżeli posiadamy dodatkowe ubezpieczenie - np.
DAN lub HESTIA)

Opłaty dodatkowe:
- wiza egipska - 15 USD
- napiwek dla załogi 30 USD.

8. UBEZPIECZENIE- Jesteście Państwo ubezpieczeni w Towarzystwie
Ubezpieczeniowym Signal Iduna. W przypadku wymagającym pomocy prosimy
dzwonić pod podany numer centrali alarmowej: Coris Varsovie Poland
Assistance + 48 22 864 55 26, podając swoje imię, nazwisko, numer polisy
ubezpieczeniowej: M1126/ N oraz swój numer telefonu.

9. Na łodzi występuje instalacja elektryczna 220 V (gniazda
europejskie), generatory pracują 24 h/dobę. Osobom, które mają duże
zapotrzebowanie na energię elektryczną (ładowarki do latarek, aparatów
itd) sugerujemy zabranie przedłużacza z rozdzielaczem.

10. Ubranie i środki ochronne: kilka T-shirtów, lekkie spodnie, krótkie
spodenki. Na pewno przyda się cienki polar i odzież przeciwiatrowa.
Pamiętajcie o czapce oraz o kremie z silnym fitrem UV. W kabinach
znajduje się pościel i ręczniki.

11. INNE:
W salonie znajduje się odtwarzacz DVD i TV. Można się pokusić o zabranie
ulubionej muzyki czy filmów (w celu podzielenia się swoimi fascynacjami
muzycznymi z resztą ekipy:).

12. Ważne
Nie bierzemy więcej niż 2 pary butów. Na pokładzie chodzi się w klapkach lub na boso.
Jeżeli chcecie większa butlę lub maci zamiar nurkować na nitroxie proszę o potwierdzenie tego.
Pamiętajcie aby dobrze zaplanować ilość napojów.
Zrezerwować już sprzęt!!!

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania 512118587

Lecimy liniami Central Wings - limit kilogramów na bagaż główny
to 18 kg

Jak my lecieliśmy bez problemu przechodziły bagaże 22-24 kg (tez centralwings).
.
Z pewnego źródła wiem, iż o tej porze roku, może nas trochę pohuśtać na łódce...

Tutaj znajdziecie conieco o chorobie, która się może pojawić gdy huśta...

Gdyby ktoś, kto wie, że jest podatny na chorobę morską chciałby kupić lekarstwa, to zaleca się te na bazie imbiru (np. Avioplant)...

Aviomarin jest niewskazany przy nurkowaniu (powoduje senność i ogranicza sprawność psychofizyczną).

Nie wiem, jakie środki mają na łodzi przeciw tej chorobie...

.
Z pewnego źródła wiem, iż o tej porze roku, może nas trochę pohuśtać na łódce...

I pohuśtało! Niektórych z nas nie tylko na łódce, ale bezpośrednio po rafie Habiley Ali.
PS Dla zainteresowanych - moje zdjęcia dostępne będą wkrótce u kogoś w Magazynie. Rekiny też są, choć jakości średniej, Delfinki dużo lepsze.
Pzdr
Witam wszystkich KRABowiczów!!!
Dzięki za super zabawę, mam nadzieje ze będziemy mieli okazję spotkać się jeszcze nie jeden raz

Zdjątka wrzucają sie na PICASA.

Pozdrawiam ciepło!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alexcom.xlx.pl