ďťż

Forum eportal / Strona: omnie.php

photo

Witam! Co zasadzić na HW80 4,5 mm ok.20 ft/lb, najlepiej o stałym powiększeniu w cenie do ok.600 euro?


Mirek, , a kysz, tfu, na psa urok. No litość, niech ktoś zmieni ten tytuł. Pomóc to Ci koledzy pomogą, mamy tu speców pierwszej wody, zwłaszcza Yaro (a ostatnio i sprzedaje coś dla kogoś )
Spróbowałbym Leupolda VX-II 3-9x33 EFR. Powinien się sprawdzić!
Sorry za tytuł,nie to miałem na myśli,na drugi raz lepiej się postaram ! Co myślicie o Nikonie Monarch 6x42?



Co myślicie o Nikonie Monarch 6x42?

Miałem okazję sie nim pobawić. Nieduży kompaktowy,m szkła Eb jak to w Nikonie świetne, wysokiej rozdzielczości. Trochę ostre w dzień ale wieczorem dobrze sobie radzą. Na bliższe dystanse lepiej jednak coś z AO.
Zachwycił mnie na przykład Weaver T6.
A co z wtrzymałością Nikon i Weaver?Może 6x42 IOR lub Leupold M4 3-9x40 PR?

A co z wtrzymałością Nikon i Weaver?Może 6x42 IOR lub Leupold M4 3-9x40 PR?

A jak już jedziemy tą półkę to IOR 6x42 będzie w sam raz
Dzięki! Mam jeszcze kilka innych pytań bo w sprawach optyki jestem zielony,ale może innym razem .
Dawaj pytania, nie krepuj się
Czesć wsystkim! A ten S&B 6X42 z siatką # 7?Gdzieś go widziałem za 559 euro,i jak dobrze zajarzyłem są dwie wersje stal lub aluminium,ten na fot. u Szustera to jaki?

A ten S&B 6X42 z siatką # 7?Gdzieś go widziałem za 559 euro,i jak dobrze zajarzyłem są dwie wersje stal lub aluminium,ten na fot. u Szustera to jaki?

Seria fixed S&B standardowo jest z tubą stalową z szyną montażową lub bez. Fred pisął, ze przy zakupie trzeba im zaznaczyć że to idzie na wiatrówkę. Trudno powiedzieć czy wtedy coś wzmacniają dodatkowo czy nie.
KOrespondowałem sporo z nimi swego czasu ale sprawa się zagmatwała przy okazji płatności. Nie zgodzili siężeby kolega w Niemczech mi ją odebrał i zapłacił. Wtedy się osłabiłem i kupiłem US Optics. Ostatnio jednak przesiadłem się na Zeissa Diatala 6x42T* z siatką 42 i fabrycznie ustawionym na 30m.
Czy w Lublinie są jakieś sklepy z optyką np. S&B ,NIKON , IOR lub coś w tym stylu ?

Czy w Lublinie są jakieś sklepy z optyką np. S&B ,NIKON , IOR lub coś w tym stylu ?

Ok thx
Cześć!

Czy w Lublinie są jakieś sklepy z optyką np. S&B ,NIKON , IOR lub coś w tym stylu ?

W Warszawie u Szustera można obejrzeć niektóre Zeissy i S&B. Nikona i IORa nigdzie nie zobaczysz w sklepie w Polsce. Najwyżej możesz kupić to ściagną na zamówienie.
Witajcie!
A gdzie potaniały?
W USA najpierw podrożały a teraz wypadły z oferty.

A gdzie potaniały?
    A w polsce .Wyczytałem na iweb w komercyjnych "kupno - sprzedarz" ,o 18% na 1990 pln.Jarku!- ale jak piszesz że to wycofują to czy warto się w to pchać?

Uch, tam nigdy nie zaglądam ale zaraz zajrzę to i zrobię selekcję

A to trudne pytanie czy warto IORa 6x42 kupić. Celownik ma świetną siatkę, bardz odobre szkła, sprawną mechanikę i jest dosyć wytrzymały. Piętą achillesową jest budowa okularu. Może łapać luzy i się rusza wtedy razem z nim cała siatka. Nie jest więc tak hiperodporny na uderzenia w sam celownik. Jesli się obchodzisz delikatnie to powinien działać długo i sprawnie.
Co do ceny to ktoś tam się też oferował za 1850zł. Używany można trafić czasem za 1500zl.
Witam! A to można posadzić na wiatrówkę ?,lekki,kompaktowy ,paralaksa ustawiona jak dobrze wyczytałem chyba na 45m.http://www.cekaus.com.pl/index.php?idmenu=582Chodzi o Leupold Mark 4 3-9x40 PR
Właśnie przysłali mail z riflescope.de piszą o nowym Nikonie Fieldmaster 4,5-14x40 SF NP Duplex,paralaksa 27m,boczne AO,cena 399 euro.Jak dobrze zrozumiałem przeznaczony do wiatrówek.Czy może może ktoś to dokładniej sprawdzić.?
Fieldmaster to seria lornetek Nikona. NIgdzie w sieci nie widziałem informacji o czymś takim. Musi to być gorąca nowość ale czy aby czegoś nie pokręcili?
Serie lornetek mają zwykle inne nazwy jak celowniki.
Możesz wkleić to całe info jakie otrzymałeś?
Już się robi.

mit dieser Mail möchten wir Sie über eine Produktneuheit in unserem
Shop informieren: Wir führen ab sofort Nikon Fieldmaster
Zielfernrohre. Diese Zielfernrohre sind eine Neuheit in Europa. Sie
verfügen über folgende Leistungsmerkmale: Seitliche
Parallaxejustierung ab 27 m (Targetmodelle) - 92 % Lichttransmission
- Auswechselbare
Targettürme (Targetmodelle) - Leichtgägniger Vergrößerungswechsler -
Prellschlagfest. Wir haben alle Modelle erhalten und werden die
erste
Lieferung zu einem Einführungspreis abgeben.
Weiterhin haben wir bei einigen Produkten die Preise etwas
anbehoben.
Die Preise der meisten Messer und einiger Ferngläser wurden deutlich
gesenkt.
Mit freundlichem Gruß und ein erfolgreiches neuses Jahr!
Marcus Fandel
Co tam napisane bo z germanskim to u mnie cienko?
Możecie mi wytłumaczyć co to jest siatka w pierwszym albo w drugim planie ,na czym to polega i co jest lepsze do wiatrówek,a także termin ,,paralax free,, np.100m. Pozdrawiam - Mirek.
Piszą że właśnie wprowadzili do sprzedaży te lunety, podają parametry,cena promocyjna.
I jeszcze piszą że obniżyli właśnie ceny większości noży i kilku lornetek.
Witaj

Z niemieckim u mnie także nie najlepiej ale z pomocą opcji tłumaczenia z niemieckiego na angielski w Operze, udało mi się wyłowić dwie interesujące informacje: regulacja zaniku błędu paralaksy od 27 m i wysokie wieże typu „target”.

Co do reszty twoich pytań: Siatka w pierwszym planie to siatka celownicza w planie obiektywu, która zmienia się wraz ze zmianą powiększenia zachowując wymiary kątowe. Co pozwala na pomiar odległości przy pomocy siatki czy wskazuje wciąż te same poprawki przy celowaniu. Natomiast siatka w drugim planie to siatka w planie okularu, która nie zmienia się wraz z powiększeniem, zmieniają się natomiast zależności kątowe i jeśli na 4x odległość między grubymi ramionami duplexa wskazuje 30 MOA, to przy 8x będzie to 15 MOA (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę). Tak więc także możemy szacować odległość, czy brać poprawki pod warunkiem że nie zmieniamy powiększenia. Ma to jednak także zaletę że powiększeniem możemy regulować to co wskazuje siatka celownicza. Dla przykładu w swoim Weaverze z duplexem i siatką w drugim planie miałem kiedyś ustawione zero na 32 metry i powiększenie 5x, tak że na 32 metry celowałem środkiem krzyża a na 13 m (mój minimalny dystans na jakim strzelam) grotem, jakim zaczyna się dolne grube ramie dupleksa (padnięta sprężyna więc poprawka spora). Tak więc oba typy siatki mają swoje wady i zalety. Dużo także zależy od rodzaj krzyża (duplex, mil-dot). Dla duplexu wygodniejszy chyba drugi plan, ale dla mil-dota pierwszy.

Termin paralax free, oznacza że celownik jest wolny od błędu paralaksy w określonej odległości od strzelca, w tym przypadku 100 m (jak większość lunet myśliwskich). Do naszych potrzeb dobrze jest gdy celownik jest ustawiony na jakieś 30m(celownik ustawiony na 100m nie koniecznie będzie ostrzył an 10-20 metrów co uniemozliwi strzelanie na tych dystanasach). Najlepiej aby celownik miał regulacje obiektywu (AO) wtedy sami ustawiamy dystans. Z ustawionym na stałe celownikiem można z powodzeniem strzelać. Ale dobrze mieć AO również z tego powodu że możemy ustawić ostrość obrazu.

Widzę że dopiero szukasz celownika i mierzysz bardzo wysoko. Widziałem tego IORa 6x42, jakość obrazu i siatka to rewelacja. Zwróć uwagę jednak na celowniki amerykańskich firm takich jak Weaver (seria Rimfire, V-Classic, Grand Slam), Burris, czy Leupold (modele EFR). Firmy te posiadają w swej ofercie celowniki dedykowane między innymi do broni pneumatycznej i bocznego zapłonu, które posiadają regulacje obiektywu nie rzadko od 10 jardów i wiele innych interesujących nas cech użytkowych, a przy tym jakość obrazu nie wiele ustępująca celownikom europejskim.

Termin paralax free, oznacza że celownik jest wolny od błędu paralaksy
Jesteś pewnien tego? A nie jest to tak jak w przypadku idioten-kamera "focus-free", czyli dobra ostrość od X metrów.

Szczerze mówiąc nie spotkałem się z luentką która nie miałaby błędu paralaksy powyżej jakiegoś dystansu. Albo błęd ma i powiększa się wraz ze wzrostem dystansu w stosunku do ogniskowania lunetki (ustawionej paralaksy) albo tego błędu nie ma ze względu na specyficzna budowę i układ soczewek.
O parametrach piszą że:
-boczne justowanie paralaksy od 27m
(modele Target)
-transmisja światła 92%
-wymienne wieże Target
-lekkoobrotowy regulator powiększenia odporny na uderzenia i zgniatanie
Pozdrawiam
Czyli te co mają paralax free np 100m po co przestawiać na powiedzmy 30 itd. przecież pokrywa - no prawie cały dystans(nie myślę tu 10 -15m i w dół),dobrze kojarze czy nie?
Nie bardzo. Ustawienie na 100m będzie owocowało nieostrym obrazem na mniejszym dystansie nawet przy niewielkim powiększeniu jak 6x. Ten egzemplarz IORa, który widziałem był z tego co pamiętam „przefuksowany” na mniejszy dystans, ale na jaki nie wiem. Trzeba by Che lub Jaro spytać. A najwygodniej mieć po prostu regulacje obiektywu.

To takie generalne zasady, ale w konkretnych przypadkach różnie bywa. Akurat ten IOR miał całkem dużą głębie ostrości. Niech się Jaro lepiej wypowie, przefuksował także jego większego brata 10x42 - akurat to model z AO, ale regulacja jest zdajsię od 50 m.
Dzięki -to tyle na dziś,jutro ciąg dalszy!

Mógłbyś z łaski swojej czytać zadnie do końca, lub chociaż cytować je całe, a nie tylko wyrwany początek?

Masz rację. Źle to zrozumiałem. Zrozumiałem dystans jako odcinek a nie jako punkt odległy od strzelca.
W takim razie dzięki za zwrócenie uwagi. Fragment poprawiłem i mam nadzieje że jest teraz czytelniejszy.

Wracając do tematu błędu paralaksy. Błąd ten rośnie w górę i w dół od odległości na którą jest zniwelowany stąd te 30 m (środek przedziału odległości w którym najczęściej się strzela 10-50m). Z drugiej strony nie taki diabeł straszny ponieważ niektóre celowniki są bardzo wrażliwe na pozycje oka względem okularu i jeżeli oko schodzi z osi optycznej lunety rozmywają lub ściemniają obraz. W ten sposób nie ma problemu z błędem paralaksy – oko stale patrzy w osi optycznej celownika. Tu masz interesującą demonstracje tego zjawiska http://www.eatel.net/~amp...sc/parallax.swf. Pomijając jednak zjawisko tego błędu celownik ustawiony nawet na 30 m będzie dawał lekko nieostry obraz na końcach przedziału na którym strzelamy, przy wysokim powiększeniu. Strzelać oczywiście można, ale nie po to zbierałem tyle kasy na nie zgorszy celownik aby oglądać rozmyty obraz – więc jeśli strzelasz na różnych dystansach warto mięć AO. Inaczej gdy strzelasz przeważnie na określonym dystansie i od czasu do czasu na innych odległościach, wtedy mógłbym się pogodzić z niewielkim (przyda się celownik z dużą głębią ostrości) rozmyciem obrazu, za to celowniki bez AO są tańsze.
Tu masz inne interesujące symulacje http://www.eatel.net/~amp.../rifledemos.htm.

Pozdrawiam
Wojtek
Witam :!:Już sam niewiem co kupić,czyżby nie było celownika idealnego?Ten nie ostrzy,tamten błąd paralaksy,a jeszcze inny trzeba przefokusować itd ,itd.Celowniki amerykanskie jakoś mi nie leżą ,wolę europejskie(zeiss,s&b,ior) najchętniej o stałym powiększeniu,bez zadnych AO itp.Jarek np. ostatnio coraz częściej mówi o małych celownikach zmałym powiększeniem i małą średnicą objektywu-coś w tym jest i może taki S&B 4x36 lub coś w tym stylu to idealny celownik do wiatrówki i warto wydać trochę więcej kasy i mieć spokój na parę lat.Jeśli żle rozumuję ,wyprowadżcie mnie z błędu. Z poważaniem Mirek. [/list]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alexcom.xlx.pl