Forum eportal / Strona: omnie.php

photo

Witam,

na stanowisku LKSH, w dziale Rady, zamie¶ci³em zestawienie, które mo¿e kogo¶ zainteresuje. Tabelka ma za zadanie zobrazowaæ nieco wp³yw kalibru na trajektoriê pocisku, w tym wypadku kulistego.
Za³o¿y³em przystrzelenie broni na 50 m i prêdko¶ci wylotowe mo¿liwe do osi±gniêcia z u¿ywanymi przez nas "tarczowymi" nawa¿kami. By ³atwiej by³o porównywaæ za³o¿y³em prêdko¶æ 1400 fps dla pewnej grupy kalibrów. Taka prêdko¶æ jest do uzyskania z rozs±dnymi nawa¿kami w granicach 30-60 granów dla popularnych u nas mniejszych kalibrów .44 i .50 oraz .54 i .58, choæ dla tych trzebaby trochê wiêcej sypaæ. Wszystko teoretycznie w oparciu o dane publikowane przez S. Fadalê w podrêczniku Lymana. Dla fuzyj wiêkszych wzi±³em Vo=1000 fps, jak± uda³oby siê uzyskaæ z odpowiednich do tych karabinów (np. ska³kowe Mle 1777 i Brown Bess) nawa¿ek w okolicach 100gr. Jakkolwiek wojskowy ³adunek do Mle 1777 np., to ok 12 gramów (ok. 180gr), to nasz drobnoziarnistrzy Vesuvit w nawa¿ce 100gr (ok. 6,5g) bêdzie dawa³ odpowiednie ci¶nienie.

Nie rêczê za kalkulacje. Znalaz³em tylko jeden kalkulator balistyczny dla kul i prêdko¶ci "czarnoprochowych" czyli oko³od¼wiêkowych i lekko ponadd¼wiêkowych. Autor kalkulatora pisze, ¿e warto¶ci z obliczeñ by³y weryfikowane strzelaniem.

Nie bêdê tu pisa³ wiele o balistyce bo ekspertem nie jestem, ale zaznaczê, ¿e zbyt wiele zmiennych jest by bez empirycznych badañ da³o siê skonstruowaæ odpowiednie wzory do obliczeñ. G³ównym powodem jest nieliniowa zale¿no¶æ oporu aerodynamicznego od prêdko¶ci. W okolicach prêdko¶ci d¼wiêku opór ro¶nie gwa³townie by po jej przekroczeniu spa¶æ. Prêdko¶æ powietrza mo¿e lokalnie przekraczaæ V d¼wiêku podczas gdy prêdko¶æ ca³ego obiektu poruszaj±cego siê w masie powietrza jest ni¿sza. Itp., itd. Dlatego te¿ wszystkie takie obliczenia z kalkulatorów (które u¿ywaj± na przyk³ad model G1 - daleki od kszta³tu kulistego) s± przybli¿one mniej lub bardziej, w zale¿no¶ci od przyjêtej do obliczeñ prêdko¶ci i kszta³tu pocisku. Jest np. wiele kalkulatorów do pocisków wspó³czesnych, ostro³ukowych, mocno wyd³u¿onych. Wprowadzenie tam wspó³czynnika balistycznego dla kuli kal. .50 i prêdko¶ci 1200 fps niekoniecznie musi daæ wiarygodne wyniki. Spróbujcie z kilkoma kalkulatorami sami . Warto te¿ poczytaæ o zmaganiach z wyznaczaniem wsp. balistycznego nasilonych od drugiej po³owy XIX w. (Krupp i inni) i dlaczego i tak nie da³o siê stosowaæ wsp. z jednego kszta³tu pocisku dla innego.

My¶lê ¿e nam jednak, powinno wystarczyæ zorientowanie siê oczekiwanym opadzie na 100m wzglêdem naszego "zera" na piêædziesi±tce, no, i jeszcze wp³ywie niewielkiego wiaterku na kulê na 100 i ok. 300 m.

Aha, z tabelki powinno wynikaæ jasno dlaczego kul± walono z grubej rury. Aha, orientacyjny zasiêg te¿ poda³em. To dla niemowlêcych nawa¿ek, choæ zwiêkszanie nawa¿ki dla takich "têpych" pocisków o wiele go nie zwiêkszy.

A kto strzela pociskami, ten mo¿e siê cieszyæ, ¿e jego na pewno nie lec± tak w dó³ jak te prymitywne kulki z tabelki. Za to jak siê ich gracko w lufê nie wepcha to na pewno b±czkuj± w locie wypisuj±c w powietrzu esy-floresy.

Pozdrawiam


A masz tak± tabelkê dla pocisków? np. Maxiball
Kalkulator Wardlawa jest dla kuli. Mo¿na próbowaæ inne kalkulatory, niektóre chyba mia³y nawet jakie¶ rodzaje Maxi wpisane ale wyniki mog± byæ ró¿ne a je nigdy ich nie zweryfikujê strzelaniem wiêc zestawiam tabelkê z tego co policzy³em "wardlawem". To i tak przybli¿one, lecz przynajmniej daje pojêcie o takim np. zboczeniu jakie mo¿e nast±piæ .

Pe³no jest kalkulatorów, tak¿e on-line, tyle ¿e kul± z prêdko¶ci± trolejbusu tam siê chyba nie zajmuj±. Który kalkulator bêdzie mia³ dobrze "zrobiony" kszta³t Maxi (którego "maxi"?) nie da siê wyczuæ, a sprawdziæ nie sprawdza³em przecie. Testowanie tego to trochê zbyt z³o¿one zadanie, szczególnie bez d³ugiej osi i g³êbokiego portfela, ale mo¿e kto¶ rozpocznie proces...
Trzeba by zacz±æ od wpisania tych samych danych do ró¿nych kalkulatorów porównaæ wynik i zweryfikowaæ strzelaniem, potem parê zmian dystansów i by¶my pewnie wybrali "nasz" model.
A mo¿e kto¶ to robi³ ju¿ z nitro albo jest oczytany w temacie i co¶ poradzi.

Podajê dla zabawy kilka adresów kalkulatorków:
http://www.handloads.com/calc/ - on line
http://www.robsoft.nu/bal...MainID=3&Show=1 - on line
http://sourceforge.net/projects/balcomp/ - GNU, dla *NIX-ów i Windows
http://sourceforge.net/projects/ballcalc/ - GNU, dla W. Mobile
http://www.norma.cc/javapage_US2.asp?Lang=2 - Java u producenta amunicji

Mo¿na wpisaæ który¶ ze wspó³czynników balistycznych z mojej tabelki (uzupe³ni³em j± o nie) i porównaæ wyniki.
Kszta³t taki jak kula czy te¿ têponosy maxi ma znacz±co ró¿ne BC dla ró¿nych prêdko¶ci co komplikujê sprawê i czyni j± raczej polem do zabawy ni¿ powa¿nych obliczeñ.

Fadala podaje dla takiego .45 Lyman Maxi o masie 245gr BC wynosz±cy 0.078 (dla jakiej prêdko¶ci?) - mo¿na spróbowaæ popodstawiaæ w ciemno w ró¿ne kalkulatory.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alexcom.xlx.pl